Paris-Nice (S4): Προσπέρασε τον Βίνγκεγκααρντ στην κορυφή ο Πογκάτσαρ (vid)

O Ταντέι Πογκάτσαρ κέρδισε την πρώτη μεγάλη φετινή μάχη με τον Γιόνας Βίνγκεγκααρντ επικρατώντας στο 4ο ετάπ του αγώνα Παρίσι-Νίκαια με αποτέλεσμα ο Σλοβένος της UAE Team Emirates να βρεθεί και στην κορυφή της γενικής κατάταξης.

Ο ανηφορικός τερματισμός της ημέρας είδε τον Πογκάτσαρ να κάνει την επίθεσή του στα 2,4 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό και να παίρνει εκδίκηση από τον Δανό της Jumbo-Visma για την απώλεια της κίτρινης φανέλας στον περυσινό γύρο Γαλλίας.

O Πογκάτσαρ διέσχισε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού, ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τον Γάλλο Νταβίντ Γκοντό της Groupama-FDJ ενώ τρίτος σε απόσταση 34 δευτερολέπτων από το νικητή τερμάτισε ο Ελβετός Τζίνο Μάντερ της Bahrain Victorious.

Οι απώλειες ήταν μεγάλες για τον Βίνγκεγκααρντ που τερμάτισε σε απόσταση 43 δευτερολέπτων με αποτέλεσμα ο Πογκάτσαρ να έχει διαφορά 10 δευτερολέπτων στη γενική από τον Γκοντό και 44 από τον Δανό.