Γκρένχεν 2023: Σε Κονσόνι, Χούγκλαντ και Κοπέκι οι ατομικοί τίτλοι (vid)

Ο Ιταλός Σιμόνε Κονσόνι πήρε τη νίκη στον αγώνα πόντων για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας στο Γκρένχεν της Ελβετίας.

Μέλος της ομάδας που πήρε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ο Κονσόνι έφτασε στον τίτλο με 54 βαθμούς ενώ το αργυρό πήρε ο Ισπανός Άλμπερτ Μπαρσέλο Τόρες με 51. Τρίτος στο βάθρο ο Γάλλος Ντοναβάν Γκροντάν με 48.

Στο elimination race των γυναικών η Βελγίδα Λότε Κοπέκι αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης ενώ είναι και τέσσερις φορές κάτοχος του τίτλου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Η Βαλεντάν Φορτάν από τη Γαλλία πήρε το αργυρό ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε η Μάικε Φαν Ντερ Ντούιν από την Ολλανδία.

Στη χρονομέτρηση ενός χιλιομέτρου ο Τζέφρι Χούγκλαντ ήταν ο ταχύτερος, η 4η φορά που ο Ολλανδός παίρνει το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα σε επίπεδο παγκοσμίου πρωταθλήματος. Ο Χούγκλαντ σταμάτησε το χρονόμετρο στα 58,203 δευτερόλεπτα με δεύτερο τον Ισπανό Αλεχάνδρο     Μαρτίνεθ Τσόρο που είχε επίδοση 58,687. Τρίτος ο Γερμανός Μαξιμίλαν Ντόμπαχ με 59,778.