Γκρένχεν 2023: 17η η Μηλάκη στο όμνιουμ, δεν τερμάτισε ο Βολικάκης στο σκρατς

Η Ηρώ Μηλάκη ολοκλήρωσε το ποδηλατικό τέτραθλο με 25 βαθμούς που την έφεραν στην 17η θέση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πίστας στο Γκρένχεν της Ελβετίας. Πήρε 4 βαθμούς στο σκρατς, 6 στο τέμπο, 10 στην κούρσα αποκλεισμού και 5 στον αγώνα πόντων.

Η Βρετανή Κέιτι Άρτσιμπαλντ συγκέντρωσε 155 βαθμούς και κατέκτησε το 4ο χρυσό της καριέρας της στο όμνιουμ και το 19 χρυσό συνολικά στο θεσμό. Ακολούθησε η Πολωνή Ντάρια Πίκουλικ με 124 βαθμούς και τρίτη ήταν η Λότε Κοπέκι από το Βέλγιο, επίσης με 124 βαθμούς.

Νωρίτερα ο Χρήστος Βολικάκης αγωνίστηκε στον τελικό του σκρατς των ανδρών και δεν κατάφερε να τερματίσει. Αύριο, Σάββατο 11/2, ξεκινάει την προσπάθειά του στο όμνιουμ των ανδρών.