Παγκόσμιο Cyclocross: Νικητής στους junior ο Λεό Μπισιό

Λαμπρό προδιαγράφεται το μέλλον του Λεό Μπισιό καθώς ο Γάλλος που αργότερα αυτό το μήνα θα κλείσει τα 18 του χρόνια πήρε τον τίτλο στην κατηγορία junior στο παγκόσμιο πρωτάθλημα cyclocross που πραγματοποιήθηκε στο Χουγκενχάιντε της Ολλανδίας.

Ο Γάλλος πέρασε μπροστά στον αγώνα στον δεύτερο από τους 6 γύρους διατηρώντας την κορυφή μέχρι τον τερματισμό ενώ ο Ολλανδός Σένα Ρεμάιν από την Ολλανδία πήρε τη δεύτερη θέση με διαφορά 11 δευτερολέπτων και το βάθρο ολοκλήρωσε ο Βέλγος Γιορντί Κόρσους σε απόσταση 17 δευτερολέπτων από το νικητή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μπισιό που αγωνίζεται και στην ποδηλασία δρόμου με την Ag2R-Citroen έχει πάρει 13 νίκες σε 18 αγώνες αυτή την σεζόν στο cyclocross όντας ο κάτοχος του τίτλου σε γαλλικό και ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Ο ίδιος έγινε ο πρώτος Γάλλος που παίρνει τον συγκεκριμένο τίτλο μετά τον Κλεμάν Βεντουρινί το 2011. «Ήμουν το μεγάλο φαβορί αλλά δεν ένιωθα κάποια πίεση, ήταν όλα θετικά», είπε ο νεαρός Γάλλος.