Ανασκόπηση ποδηλασίας 2022

Διανύουμε τις τελευταίες μέρες του 2022 και η ποδηλασία είχε σημαντικές αγωνιστικές εξελίξεις εντός συνόρων αλλά και εκτός.

Αρχικά, εντός συνόρων, στις 8 και 9 Δεκεμβρίου του 2022 πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου Παμπαίδων και Παγκορασίδων στην Αιδηψό.

Στους Παμπαίδες, στην ατομική χρονομέτρηση, την πρώτη θέση πήρε ο Αντώνης Γρηγοριάδης από το Ροδήλιο ΠΟ Ρόδου με 13.59.48. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Αντώνης Παπαδόπουλος του ΠΣ Ξάνθης «Ο Πήγασος» με 14.03.09, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Σωτήρης Κουφός από τον Ροδήλιο ΠΟ Ρόδου με 14.15.64.

Στις Παγκορασίδες, στην ατομική χρονομέτρηση, την πρώτη θέση πήρε η Ελένη Κασκάνη του ΠΑΣ Πηνειός με 15.47.89. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Αργυρώ Μπουσδρά του ΑΟ Ανταιός με 16.08.28. Ενώ στην τρίτη θέση ήταν η Αναστασία Κοντολέων του ΠΔΣ Οδυσσέας με 16.28.26.

Στα αποτελέσματα αντοχής στους Παμπαίδες, την πρώτη θέση πήρε ο Αντώνης Παπαδόπουλος του ΠΣ Ξάνθης «Ο Πήγασος» με 1.00.06.92. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Αντώνης Γρηγοριάδης του Ροδήλιου ΠΟ Ρόδου με 1.00.07.44 και την τρίτη ο Άγγελος Φωτεινόπουλος του ΠΔΣ Οδυσσέας με 1.00.30.42.

Στις Παγκορασίδες, την πρώτη θέση πήρε η Βασιλική Μπέντα του ΓΣ Διαγόρας με 51.51.22. Στο δεύτερο σκαλί ανέβηκε η Αργυρώ Μπουσδρά του ΑΟ Ανταιός με 51.51.24, ενώ την τρίτη θέση πήρε η Χαμαΐδη Σιδηροπούλου του ΠΑΟΚ με 51.53.26.

Μεγάλες επιτυχίες και εκτός συνόρων

Σε έναν ακόμα διεθνή αγώνα αγωνίστηκε η πρωταθλήτρια του ΠΑΣ Άτλαντα, Αργυρώ Μηλάκη, κατακτώντας την 4η θέση, στην Ανάντια της Πορτογαλίας ως μέλος της Εθνικής ομάδας.

Η Ελληνίδα ποδηλάτισσα κέρδισε τις εντυπώσεις στο αγώνισμα του Omnium στο Velódromo Nacional – Centro De Alto Rendimento De Sangalhos και πλασαρίστηκε σε μια εξαιρετική θέση, ανεβάζοντας ψηλά την ελληνική ποδηλασία.

Μετά την κατάκτηση της 4ης θέσης από την Αργυρώ Μηλάκη, ήρθε ένα μετάλλιο για την Ελλάδα από τον Σωτήρης Μπρέτας πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, ο Γιάννης Καλογερόπουλος βγήκε 8ος στα 200μ sprint, ο Σταμάτης Σαββάκης κατέκτησε, επίσης, την 8η θέση στο Κερίν, ενώ ο Μιλτιάδης Xαρόβας πήρε την 9η.

Τέλος, ο Χρήστος Βολικάκης τερμάτισε στην 9η θέση γενικής στο Omnium.