Παγκόσμιο Κύπελλο Cyclocross: Δεύτερη νίκη στην σεζόν για την Φαν Ανρόι (vid)

Η Σιρίν Φαν Ανρόι πήρε τη νίκη στο Γκάβερε του Βελγίου για το παγκόσμιο κύπελλο cyclocross φτάνοντας τις 2 επιτυχίες στην σεζόν με ένα καλό πρώτο γύρο όπου πήρε τη διαφορά που κατάφερε να διατηρήσει έως το τέλος.

Καλή εκκίνηση από τη Μαρία Στράιμπερ με την Πουκ Πίτερσε και την Φαν Ανρόι να μένουν πίσω. Η επιφάνεια ήταν λασπωμένη εξαιτίας της δυνατής βροχής που είχε προηγηθεί με την Φαν Ανρόι να περνάει στην επίθεση και να κάνει δική της την πρώτη θέση.

Η Λουσίντα Μπραντ ακολουθούσε σε απόσταση 7 δευτερολέπτων την Φαν Ανρόι, μία διαφορά που κάλυψε στο δεύτερο γύρο ωστόσο η Φαν Ανρόι έδειξε ότι έχει περισσότερες δυνάμεις και απομακρύνθηκε από την Ολλανδή. Η Μπλάνκα Κάτα Βας ήταν 30 δευτερόλεπτα πίσω και πάλευε για την 3η θέση με την Πίτερσε.

Η Σιρίν Φαν Ανρόι έφτασε τις δύο νίκες στην σεζόν με διαφορά 37 δευτερολέπτων από την πλησιέστερη αντίπαλό της, τη Λουσίντα Μπραντ ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε η Πουκ Πίτερσε σε απόσταση 50 δευτερολέπτων από τη νικήτρια.