Παγκόσμιο Κύπελλο BMX Freestyle: Νικητής στην Αυστραλία και πρωταθλητής του 2022 ο Μάρτιν!

Τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο είχε ο Λόγκαν Μάρτιν στο Παγκόσμιο Κύπελλο BMX Freestyle Park, καθώς παίρνοντας τη νίκη στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς εξασφάλισε και την κατάκτηση του μεγάλου τίτλου. Αυτός ο θρίαμβος για τον Μάρτιν ήρθε επί… πατρίου εδάφους, μιας και ο Αυστραλός επικράτησε στον αγώνα που έγινε στη Χρυσή Ακτή της Αυστραλίας.

Για τον Μάρτιν αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στους τρεις αγώνες που είχε το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο, οπότε συγκέντρωσε 2.800 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση της κατάταξης έμεινε ο Γάλλος Αντονί Ζανζάν, ο οποίος αν και έμπαινε στον αγώνα ως πρώτος της βαθμολογίας (1.820 βαθμοί έναντι 1.800 του Μάρτιν), δεν μπόρεσε να το αξιοποιήσει αυτό και έκλεισε τη σεζόν με 2.720.

Την τρίτη θέση στο βάθρο του Παγκόσμιου Κυπέλλου κατέλαβε ο Αμερικανός Μάρκους Κρίστοφερ με 2.260 βαθμούς, πολύ μακριά δηλαδή από τους δύο πρώτους. Υπενθυμίζεται πως η σεζόν του 2023 θα είναι… διπλάσια σε διάρκεια, καθώς θα αποτελεί από έξι αγώνες.