Koppenbergcross: Νικητής στο Ουντενάαρντε ο Φαν Ντερ Χάαρ (vid)

Ο Λαρς Φαν Ντερ Χάαρ της Baloise-Trek Lions αναδείχθηκε νικητής με δραματικό τρόπο στο Koppenbergcross που πραγματοποιήθηκε στο Ουντενάαρντε του Βελγίου. Ο Φαν Ντερ Χάαρ κατάφερε να επικρατήσει του διδύμου της Pauwels Sauzen-Bingoal των Μίκαελ Βατούρενχουτ και Έλι Ίζμπερμπιτ, επέστρεψε από πτώση στον τελευταίο γύρο και πέρασε τον Βαντούρενχουτ στα 150 μέτρα πριν τη γραμμή του τερματισμού.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης με το αποτέλεσμα αυτό έφτασε τις τρεις νίκες στην σεζόν με την συγκεκριμένη να θεωρείται και η μεγαλύτερη εξαιτίας της δύσκολης διαδρομής στο πλακόστρωτο. Τρεις φορές νικητής του αγώνα, ο Ίζμπερμπιτ, πήρε τη δεύτερη θέση μπροστά από τον συναθλητή του, τον Βαντούρενχουτ.

Για τον Ολλανδό, αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην συγκεκριμένη βελγική διαδρομή από αθλητή της χώρας μετά από εκείνη του Ματιέ Φαν Ντερ Πουλ στον αγώνα του 2017.