36η Ανάβαση Υμηττού: Στην κορυφή των κορασίδων η Μαρία Θεοχάρη

Πρώτη στην κατηγορία των κορασίδων, στην 36η Ανάβαση Υμηττού, αναδείχθηκε η Μαρία Θεοχάρη, στον τελευταίο χρονικά αγώνα της ποδηλατικής ημέρας, που έλαβε χώρα στους πρόποδες του Υμηττού.

Η νεαρή ποδηλάτισσα της ομάδας του Κορωπί έφτασε στην 1η θέση της κατάταξης, ολοκληρώνοντας τη διαδρομή σε χρόνο 36.37.

Στη 2η θέση, και πίσω από την προαναφερόμενη νικήτρια, τερμάτισε η Δήμητρα Μπακαθανάση του Κρόνου, έχοντας επίδοση 48.57.

Πριν τη διεξαγωγή του αγώνα, έγινε το τεχνικό συνέδριο, με τον αλυτάρχης των αγώνων, Δημήτρη Κωνσταντόπουλο, και τους συνεργάτες του, Κατερίνα Πορτελάνου, Κώστα Καραγεωργίου, Βασίλη Σαρλά και την υπόλοιπη ομάδα των εθελοντών στην γραμματεία του αγώνα ( Φ. Γεωργίου, Σ. Παπάζογλου, Γ. Κουρούνη, Π. Πρίντεζη ) να ενημερώνουν τους εκπροσώπους των ομάδων.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στον τερματισμό επικρατούσε αγωνία, μιας και ενώ όλα ήταν έτοιμα, ο δυνατός αέρας στάθηκε εμπόδιο στους αθλητές για την κατάρριψη του ρεκόρ διαδρομής, το οποίο καλά κρατεί από το 2017, στην 32η Ανάβαση Υμηττού, ο Ηλίας Περικλής του Κρόνου Νίκαιας, με επίδοση 26:11.