36η Ανάβαση Υμηττού: Πρωταθλητές στους Μάστερ οι Λυριντζής, Φράγκος, Κωνσταντόπουλος και Κατσιλιέρης

Νικητές στην κατηγορία Μάστερ, της 36ης Ανάβασης Υμηττού, αναδείχθηκαν οι Φίλιππος Λυριντζής, Νικήτας Φράγκος, Νικόλαος Κωνσταντόπουλος και Κωνσταντίνος Κατσιλιέρης, στη διαδρομή που διεξήχθη στους πρόποδες του Υμηττού.

Ο Λυριντζής του συλλόγου Ευκλή, ήρθε πρώτος στην κατηγορία Μάστερ Α, με επίδοση 29.56, αφήνοντας στη 2η θέση τον Σχμιτ Μίκαελ της ομάδας Χάτου, με επίδοση 30.48. Στην 3η θέση έφτασε ο Βασίλης Μπελέρης του Αιόλου, με επίδοση 31.15.

Στη κατηγορία Μάστερ Β, νικητής αναδείχθηκε ο Φράγκος του ΠΟ Τρίπολης, με χρόνο 30:50, ενώ τον ακολούθησε στη 2η θέση ο Γεώργιος Τριανταφυλλόπουλος της ομάδας ΑΛΦΑ, με επίδοση 31.24. Στην 3η θέση της βαθμολογίας έφτασε ο Απόστολος Ζορμπάς, που τερμάτισε σε χρόνο 32.24.

Στην κατηγορία Μάστερ Γ πρώτος βγήκε ο Κωνσταντόπουλος του συλλόγου Πολυχάρης, με επίδοση 32.19, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε ο Ευάγγελος Σακέλλης της ΑΕΚ, με χρόνο 33.03. Στην τρίτη θεση ολοκλήρωσε τις προσπάθειές του ο Αλέξιος Αθανασόπουλος της Δόξας Πεύκης, με τον ίδιο χρόνο (33.03).

Νικητής και της κατηγορίας Μάστερ Δ ήταν ο Κατσιλιέρης της ΑΕΚ, που είχε τον καλύτερο χρόνο (35.07), για να τον ακολουθήσει ο 2ος Ιωσήφ Δαλέζιος με επίδοση 36.17, και ο 3ος Χρήστος Ρήγας του ΠΟ Τρίπολης με επίδοση 38.36.

Πριν τη διεξαγωγή του αγώνα, έγινε το τεχνικό συνέδριο, με τον αλυτάρχης των αγώνων, Δημήτρη Κωνσταντόπουλο, και τους συνεργάτες του, Κατερίνα Πορτελάνου, Κώστα Καραγεωργίου, Βασίλη Σαρλά και την υπόλοιπη ομάδα των εθελοντών στην γραμματεία του αγώνα ( Φ. Γεωργίου, Σ. Παπάζογλου, Γ. Κουρούνη, Π. Πρίντεζη ) να ενημερώνουν τους εκπροσώπους των ομάδων.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στον τερματισμό επικρατούσε αγωνία, μιας και ενώ όλα ήταν έτοιμα, ο δυνατός αέρας στάθηκε εμπόδιο στους αθλητές για την κατάρριψη του ρεκόρ διαδρομής, το οποίο καλά κρατεί από το 2017, στην 32η Ανάβαση Υμηττού, ο Ηλίας Περικλής του Κρόνου Νίκαιας, με επίδοση 26:11.