Κύπελλο δρόμου ΕΠΣΜΑΘ: Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ο Ιωάννης Τσακμάκης στους Μάστερς

Ο Ιωάννης Τσακμάκης ήταν νικητής στην κατηγορία Μαστερς, στο Κύπελλο δρόμου ΕΠΣΜΑΘ, που πήρε το όνομα του, Βετεράνου Διεθνή Πρωταθλητή Ελλάδος, Αναστάσιου Παναγιωτίδη, ο οποίος έχασε την μάχη με την επάρατη νόσο μετά από πολύμηνη νοσηλεία του σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.

Ο αθλητής του ΠΣΞ Ο Πήγασος, τερμάτισε με χρόνο 1:54:57. Αμέσως μετά ακολούθησε ο Ανδρέας Μυριοφύτου (ΠΑΣ Αερωπός), ενώ στις 3η θέση ανέβηκε ο Ιωάννης Φωτίου (RV PFEIL MAGSTADT).

Να σημειωθεί ότι, η διαδρομή του αγώνα ξεκίνησε εμπρός από το πλακόστρωτο του Λευκού Πύργου και μέσω της οδού Λαγκαδά οι ποδηλάτες ακολούθησαν την κλασσική διαδρομή της παραλίμνιας Εθνικής Οδού Θεσσαλονίκης-Καβάλας. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο πάρκο κεραιών, όπου τερματίζει και η δημόσια οδός.