Παγκόσμιο Marathon: Πρωταθλητές ο Σάμιουελ Γκέιζ και η Πολί Φεράντ Πρεβό

Τα δάση γύρω από το Χάντερσλεβ της Δανίας φιλοξένησαν τη δράση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Marathon του MTB σε μία απαιτητική διαδρομή τόσο τεχνικά όσο και σωματικά.

Στους άνδρες, παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Σάμιουελ Γκέιζ από τη Νέα Ζηλανδία ενώ ο Αντρέας Ζέεβαλντ από τη Γερμανία έκανε δικό του το αργυρό μετάλλιο. Τρίτη θέση και χάλκινο μετάλλιο Δανό Σίμον Αντρέασεν μπροστά στο κοινό της χώρας του.

Νικήτρια στις γυναίκες αναδείχθηκε η Πολίν Φεράντ Πρεβό από τη Γαλλία αφήνοντας στη δεύτερη θέση Άνι Λαστ από τη Μεγάλη Βρετανία ενώ το βάθρο ολοκλήρωσε η Γιολάντα Νεφ από την Ολλανδία. Από ελληνικής πλευράς ακυρώθηκε η Αικατερίνη Ελευθεριάδου.

Από ελληνικής πλευράς ο Περικλής Ηλίας κατέλαβε την 47η θέση και ο Θεόδωρος Πετρίδης την 117η.