Γύρος Ισπανίας: Αποσύρθηκε από τον αγώνα ο Ίθαν Χέιτερ

Βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό.

Ο Ίθαν Χέιτερ αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το γύρο Ισπανίας (Vuelta) στον οποίο πήρε μέρος φέτος για πρώτη φορά στην καριέρα του καθώς βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό ενόψει του δέκατου ετάπ ατομικής χρονομέτρησης. Ο ποδηλάτης της Ineos Grenadiers είναι ο δέκατος που αποσύρεται από τον αγώνα εξαιτίας του κορονοϊού. Ο Χέιτερ έκανε ντεμπούτο σε Γκραν Τουρ μετά την εξαιρετική του σεζόν όπου αναδείχθηκε πρωταθλητής χρονομέτρησης στη Μεγάλη Βρετανία και πήρε τον τίτλο στο γύρο Πολωνίας και στο γύρο Ρομανδίας.

Ο ίδιος είχε τη λευκή φανέλα στην κατάταξη των νέων αθλητών στα πρώτα τέσσερα ετάπ της Βουέλτα και ήταν 79ος στη γενική κατάταξη. Χωρίς σπεσιαλίστες στη χρονομέτρηση, ο Χέιτερ αναμενόταν να διεκδικήσει βάθρο στο δέκατο ετάπ. Η προσοχή του πλέον στρέφεται στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Αυστραλία από τις 18 έως τις 25 Σεπτεμβρίου.