Γύρος Δανίας: Νικητής της ημέρας ο Φίλιπσεν (vid)

Ο Βέλγος τερμάτισε πρώτος στο τέταρτο και προτελευταίο ετάπ.

Ο Γιάσπερ Φίλιπσεν από το Βέλγιο αναδείχθηκε νικητής στο τέταρτο και προτελευταίο ετάπ του γύρου Δανίας. Χωρίς ξεκόλλημα στην αρχή της ημέρας οι Ζιλ Ντε Βίλντ, Άντερς Φόλνταγκερ και Ματίας Μάλμπεργκ κατάφεραν να βρεθούν μπροστά. Ο Έγκαν Μπερνάλ στην επιστροφή του στη δράση επτά μήνες μετά είχε εμπλοκή σε ένα μικρό ατύχημα ωστόσο ο Κολομβιανός κατάφερε να σηκωθεί και να συνεχίσει τον αγώνα.

Πολλές οι επιθέσεις στα επόμενα 50 χιλιόμετρα ωστόσο κανείς δεν μπόρεσε να ανοίξει τη διαφορά πάνω από τα 30 δευτερόλεπτα. Στα τελευταία 20 χιλιόμετρα ο Λουντοβίκ Ρομπέτ ανέβασε το ρυθμό και οι Άντρε Ντρέγκε, Άλαν Μπάναζεκ, Μαντς Ράμπεκ και Μάγκνους Χένεμπεργκ κατάφεραν να τον ακολουθήσουν και να πάρουν διαφορά 23 δευτερολέπτων. Από τους παραπάνω μόνο ο Χένεμπεργκ κατάφερε να κρατήσει την πρωτιά με το πελοτόν να έχει πιάσει τους υπόλοιπους. Νικητής στο τελικό σπριντ αναδείχθηκε ο Γιάσπερ Φίλιπσεν μπροστά από τους Ίθαν Βέρνον και Γιάσπερ Στούιβεν που πήραν τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.