Ευρωπαϊκό MTB: Παρών ο Πίντκοκ

Ο ποδηλάτης της Ineos θα εκπροσωπήσει τη Μεγάλη Βρετανία.

Έχοντας κερδίσει ένα ετάπ στο φετινό γύρο Γαλλίας, ο Τομ Πίντκοκ θα δοκιμάσει τις δυνάμεις του σε άλλη κατηγορία αυτό το μήνα καθώς ο 22χρονος βρίσκεται στην αποστολή της Μεγάλης Βρετανίας για τον αγώνα ορεινής ποδηλασίας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου που θα διεξαχθεί το διάστημα 11-17 Αυγούστου. Ο Πίντκοκ δεν βρίσκεται στην αποστολή της Ineos για τον ποδηλατικό γύρο Ισπανίας που αρχίζει στις 19 Αυγούστου.

Κάτοχος χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου ο 22χρονος, πήρε τη νίκη τον περασμένο μήνα στο Αλπ Ντ’Ουέζ για τον ποδηλατικό γύρο Γαλλίας ενώ νωρίτερα φέτος αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής Cyclo-cross. Μαζί του θα είναι και ο Βρετανός πρωταθλητής Κάμερον Όρ ενώ η Ίσλα Σορτ θα πάρει μέρος στον αγώνα των γυναικών. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι βρετανικές περιοχές πήραν συνολικά 30 μετάλλια στα αγωνίσματα ποδηλασίας στους πρόσφατους Αγώνες Κοινοπολιτείας στο Μπέρμιγχαμ.