Στα βήματα του πατέρα του ο Μπεν Γουίγκινς

Ο Βρετανός αναδείχθηκε νικητής στον αγώνα πόντων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πίστας νέων.

Ο Μπεν Γουίγκινς, ο γιός του θρυλικού Βρετανού ποδηλάτη Μπράντλεϊ Γουίγκινς, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στην ποδηλασία πίστας νέων επικρατώντας στον αγώνα πόντων που πραγματοποιήθηκε στην Πορτογαλία με τον 17χρονο να παίρνει την πρώτη θέση με απολογισμό 56 πόντων. Πλησιέστερος αντίπαλός του ήταν ο Ολλανδός Γιούστους Βίλεμσεν ο οποίος πήρε τη δεύτερη θέση με 50 πόντους.

Το 2001, ο πατέρας του, ο Μπράντλεϊ Γουίγκινς, είχε πάρει τον τίτλο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 23 ετών στην ατομική καταδίωξη, δείχνοντας ότι μπορεί να πετύχει πολλά πράγματα στο μέλλον όπως κι έγινε. Ο ίδιος πήρε το χρυσό στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας το 2015 και έγινε ένας από τους πιο επιτυχημένους αθλητές όλων των εποχών και μία μεγάλη προσωπικότητα του αθλήματος στη Μεγάλη Βρετανία. Ο Μπράντλεϊ Γουίγκινς αποσύρθηκε με νίκες σε γύρο Ιταλίας και γύρο Γαλλίας όπως και με πέντε χρυσά μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες.