Τουρνουά “Ιωάννης Ασημακόπουλος”: Νικητές Μανωλόπουλος και Άμπα σε εφήβους και νεάνιδες

Η Πάτρα ανέλαβε και φέτος άνοιγμα έτους στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα της Ελληνικής Φίλαθλης Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης και δημιούργησε ξανά για τα παιδιά καλές αγωνιστικές συνθήκες και όμορφο κλίμα. Το 11ο τουρνουά “Ιωάννης Ασημακόπουλος”, που διεξήχθη στις 14 και 15/1 στο κλειστό γυμναστήριο “Κώστας Πετρόπουλος”, ήταν το 4ο της φετινής περιόδου και το εναρκτήριο για το 2023.

Στους εφήβους ο Στάθης Μανωλόπουλος προχώρησε επιτυχώς ως 1ο φαβορί και μετά τον Βόλο, τον Οκτώβριο, ανέβηκε ξανά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Στο τελικό ο 18άχρονος αμυντικός νίκησε τον Ανδρέα Καραμπελιά, που ήταν 2ο φαβορί, με 3-1 σετ (11-5, 11-8, 13-15, 11-5).

Επίσης τα πρώτα φαβορί συναντήθηκαν στον τελικό των νεανίδων. Η Δέσποινα Άμπα (Νο 2) πήρε τη νίκη απέναντι στη Μαρία Δημητρίου με 3-1 σετ (11-6, 9-11, 11-9, 11-6) κι έγινε η 4η νικήτρια της κατηγορίας στα ισάριθμα φετινά αναπτυξιακά.