Europe Trophy: Πρόκριση στο Grand Final για τις Σάρισες Φλώρινας

Στο Europe Trophy Γυναικών, οι Σάρισες Φλώρινας πέτυχαν το πρωί της Κυριακής τον πρώτο τους στόχο στην Μπρατισλάβα. Με 3η νίκη στα ισάριθμα ματς επικράτησαν στο γκρουπ Α της Region C και εξασφάλισαν την πρόκριση στο Grand Final.

Το απόγευμα κυνήγησαν και την πρωτιά στην Περιφέρεια, αντιμετωπίζοντας την κροατική STK Ακουαέστιλ Ντούγκα Ρέσα, που είχε αναδειχτεί νικήτρια στο γκρουπ Β. Έγινε αμφίρροπο παιχνίδι όπου όλες οι επί μέρους αναμετρήσεις αποδείχτηκαν πολύ σημαντικές.

Η Λιου ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 επικρατώντας στα 5 σετ, όμως αμέσως μετά δέχτηκε ήττα με τον ίδιο τρόπο η Άμπα. Η νεαρή διεθνής μας μάλιστα, είχε προηγηθεί με 2-0 σετ. Η πρώτη παίκτρια από την Duga Resa υποχρέωσε αργότερα τη Λιου στην πρώτη ήττα της στην Μπρατισλάβα κι έτσι γράφτηκε το τελικό 3-1.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα STK Aquaestil Duga Resa-Σάρισες Φλώρινας 3-1:
Γουάνγκ Άμυ-Μπερναντέτ Μπαλίντ 3-1 (6-11, 15-13, 11-7, 11-5)
Σούε Χαν Βουκέλα-Λιου Τζούντιθ 2-3 (5-11, 11-8, 9-11, 13-11, 5-6)
Σοφία Σερέντεμα-Δέσποινα Άμπα 3-2 (8-11, 6-11, 11-5, 11-9, 6-2)
ΓουάνγκΛιου 3-0 (11-6, 11-2, 12-10)

Νωρίτερα, στην 3η και τελευταία αγωνιστική του γκρουπ Α, ο ΑΣΕΑ Σάρισες είχε κάμψει τη Στολνοτενισόβε Κέντρουμ SKST Μπρατισλάβα από τη διοργανώτρια χώρα με 3-1.

Το Σάββατο θυμίζουμε, είχε νικήσει τη TT Ντινέζ από το Βέλγιο και την SU Σπαρκάσε Κουφτέινλ από την Αυστρία με 3-0. Στην τεχνική καθοδήγηση ήταν ο Ούγγρος προπονητής της ομάδας Μαρκ Πινκ.