Κατάρ: Στα προημιτελικά του διπλού σταμάτησε η Παπαδημητρίου

Η δεύτερη παρουσία της Μαλαματένιας Παπαδημητρίου στο Youth Star Contender της επιφύλαξε και πάλι θετικό αποτέλεσμα στο διπλό.

Η Παπαδημητρίου με συμπαίκτρια την Ιοάννα Σινγκεορζάν από τη Ρουμανία σημείωσε μία νίκη στο ταμπλό, στη συνέχεια αποκλείστηκε σε συναρπαστικό προημιτελικό και πλασαρίστηκε στις θέσεις 5-8 του διπλού Under 19.

Αντίθετα, στο απλό νεανίδων η αριστερόχειρας πρωταθλήτρια έμεινε στο προκριματικό στάδιο στο Κατάρ, όπως είχε συμβεί και στην Τύνιδα.

Στον πρώτο της αγώνα η 18χρονη διεθνής ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Γιαπωνέζα Γιούνα Ότζο (7-11, 4-11, 6-11). Το μεσημέρι αντιμετώπισε την Αιγύπτια επικεφαλής Χάνα Γκόντα, δεν μπόρεσε ούτε εκεί να βρει ρυθμό και κάμφθηκε επίσης με 3-0 σετ (4-11, 7-11, 6-11).

Κοντά στη νίκη έφτασε στο ματς της 3ης αγωνιστικής. Προηγήθηκε με 2-0 σετ της Ρουμάνας Αντρέα Τέγκλας, όμως έχασε τα επόμενα στην παράταση και τελικά τον αγώνα με 3-2 σετ για να περιοριστεί στην 4η θέση του γκρουπ (11-3, 11-9, 11-13, 11-13, 10-12).

Στο διπλό νεανίδων, που περιλαμβάνει μόνο νοκ άουτ παιχνίδια, Παπαδημητρίου και Σινγκεορζάν συνεργάστηκαν πολύ καλά και μπορούσαν να φτάσουν τουλάχιστον στα ημιτελικά. Στον γύρο των «16» απέκλεισαν τις Σαρβινόζ Μιρκαντίροβα/Ανέλ Μπακίτ από το Καζακστάν με 3-1 σετ (11-8, 6-11, 11-2, 11-7).

Στα προημιτελικά έδωσαν πολύ γερή «μάχη» απέναντι στις Νικόλ Άρλια/Σόφι Έρλι από την Ιταλία και την Ιρλανδία αντίστοιχα. Πήραν το προβάδισμα με 2-1 σετ, είχαν ματς μπολ, αλλά στο τέλος λύγισαν με 3-2 σετ (7-11, 12-10, 11-3, 15-17, 6-11) και αρκέστηκαν στις θέσεις 5-8.