MotoGP: Διπλή νίκη στην Ταϊλάνδη για τον Μαρτίν (vid)

Μετά το Sprint Race ο Χόρχε Μαρτίν πήρε τη νίκη και στο Grand Prix Ταϊλάνδης για το παγκόσμιο πρωτάθλημα MotoGP.

Ο Ισπανός έδωσε νέες διαστάσεις στη μάχη για τον τίτλο. Ο αναβάτης της Prima Pramac Ducati πήρε τη νίκη σε μία σκληρή μάχη μέχρι τον τερματισμό. Δεύτερος o κάτοχος του τίτλου Πέκο Μπανιάια. Ο Νοτιοαφρικανός Μπραντ Μπίντερ της ΚΤΜ ολοκλήρωσε την τριάδα του βάθρου. Ο Μπίντερ ξεπέρασε τα όρια της πίστας στον τελευταίο γύρο και υποχώρησε στην 3η θέση.

Τα αποτελέσματα του Grand Prix Ταϊλάνδης

Η διαφορά μεταξύ των πρώτων τριών ήταν η τέταρτη μικρότερη στην ιστορία. Ο Ιταλός της Ducati παραμένει πρωτοπόρος στη βαθμολογία. Ο Μαρτίν ωστόσο τον πλησίασε στους 13 βαθμούς με τρεις σταθμούς να απομένουν. Επόμενος γύρος της σεζόν, το Grand Prix Μαλαισίας, το διάστημα 10-12 Νοεμβρίου.