Speedway: Το παγκόσμιο κύπελλο στην Πολωνία (vid)

Ο τίτλος κρίθηκε στην τελευταία σειρά αγώνων με την οικοδέσποινα Πολωνία να φτάνει στην κατάκτηση του τίτλου στο παγκόσμιο κύπελλο Speedway.

Ο Ματέι Γιανόφσκι γνώριζε πριν τον 20ο και τελευταίο αγώνα ότι έπρεπε να τερματίσει μπροστά από τον Βρετανό Ρόμπερτ Λάμπερτ και αυτό κατάφερε παρά την σχετικά αργή αντίδρασή του στην εκκίνηση.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Πολωνία πήρε τον τίτλο για 9η φορά στην ιστορία της και κατάφερε να υπερασπιστεί το τρόπαιο που είχε πάρει στην προηγούμενη έκδοση, το 2017. «Είμαι πολύ χαρούμενος με τους αναβάτες μας επειδή ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας», είπε ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μπάρτοζ Ζμάρζλικ. «Η αρχή δεν ήταν ιδανική για την Πολωνία αλλά το σημαντικότερο είναι ποιος θα νικήσει στον τελευταίο αγώνα».

Πίσω από την Πολωνία και τη δεύτερη Μεγάλη Βρετανία την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε η ομάδα της Δανίας.