Ράλι Κανάριων Νήσων: Θρίαμβος για τον Μπονατό!

Ο Γιοάν Μπονατό ήταν ο μεγάλος νικητής του Ράλι Κανάριων Νήσων για το ERC. Ο οδηγός της Citroen διατήρησε με απόλυτη ασφάλεια το Σάββατο το προβάδισμα στη γενική κατάταξη που είχε χτίσει την Παρασκευή, ανεβαίνοντας έτσι στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή του νίκη, έπειτα από την 6η θέση στο Ράλι Πορτογαλίας, αν και ο ίδιος δήλωσε πως δεν έχει πρόθεση να αγωνιστεί σε ολόκληρη τη σεζόν.

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Χέιντεν Πάντον. Ο οδηγός της Hyundai ουσιαστικά διατήρηση τη διαφορά που είχε από τους διώκτες του στις ειδικές διαδρομές της τελευταίας ημέρας, δίχως όμως να μπορέσει να απειλήσει και τον Μπονατό, μένοντας εν τέλει 36.9 δευτερόλεπτα πίσω του. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ισπανός Εφρέν Γιαρένα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα στο +52.6 από τον νικητή.

Η τελική κατάταξη του Ράλι Κανάριων Νήσων:

Η σεζόν του ERC συνεχίζεται σε χωμάτινα τερέν, με τον επόμενο αγώνα να είναι το Ράλι Πολωνίας το διήμερο 20-21 Μαΐου.