World SSP300: Διπλή νίκη για τον Σβόμποντα, 23ος ο Περιστεράς (vids)

Ο Πετρ Σβόμποντα πήρε τη νίκη και στο δεύτερο αγώνα στο Άσεν της Ολλανδίας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Supersport 300.

Ο Τσέχος 24 ώρες πριν έγινε ο πρώτος από τη χώρα του που παίρνει νίκη στην συγκεκριμένη κατηγορία και σήμερα, παρά το γεγονός ότι αρχικά τερμάτισε στην 3η θέση. Στον πιο αμφίρροπο σε εξέλιξη αγώνα της σεζόν ο Χουμπέρτο Μάγιερ τερμάτισε πρώτος και θα μπορούσε να γίνει ο πρώτος Βραζιλιάνος νικητής στην ιστορία της κατηγορίας αλλά και ο νεότερος όλων των εποχών σε ηλικία 17 ετών 5 μηνών και 26 ημερών.

Οι αγωνοδίκες ωστόσο είχαν διαφορετική άποψη καθώς έκριναν ότι δεν σεβάστηκε τα όρια της πίστας, όπως συνέβη και με τον αναβάτη που πέρασε δεύτερος τη γραμμή του τερματισμού, τον Ιταλό Ματέο Βανούτσι. Με αυτό τον τρόπο ο Σβόμποντα έκανε το νταμπλ στην Ολλανδία.

Ο Χουμπέρτο Μάγιερ έπεσε στη 2η θέση με τον Γάλλο Σαμουέλ Ντι Σορά να ανεβαίνει σε θέση βάθρου με την 3η θέση. Από ελληνικής πλευράς ο Γιάννης Περιστεράς της ProGP όπως και χθες κατέλαβε την 23η θέση.