World SSP300: Πρώτη νίκη για τον Σβόμποντα, 23η θέση για τον Περιστερά (vid)

Ο Τσέχος πήρε την πρώτη νίκη καριέρας στην κατηγορία τερματίζοντας στην κορυφή του αγώνα στο Άσεν της Ολλανδίας.

Ο Πετρ Σβόμποντα από την Τσεχία έκανε την καθοριστική κίνηση για τη νίκη στις τελευταίες στροφές του τελευταίου γύρου στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της σεζόν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Supersport 300. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για Τσέχο αναβάτη στην ιστορία της κατηγορίας.

Ο Γάλλος Σαμουέλ Ντι Σορά πήρε τη δεύτερη θέση με διαφορά μικρότερη του μισού δευτερολέπτου ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε ο Ισπανός Χοσέ Λουίς Πέρεθ Γκονζάλεθ με τις μοτοσυκλέτες της Kawasaki να παίρνουν και τις τρεις πρώτες θέσεις. Ο Γιάννης Περιστεράς κατέλαβε την 23η θέση με τη Yamaha της Pro GP Racing, τερματίζοντας μία θέση μπροστά από τον ομόσταβλό του, τον Ιταλό Ματέο Βανούτσι, o οποίος είχε πτώση στην 5η στροφή.