Ράλι Ντακάρ (S4): Ανοίγει τη διαφορά ο Αλ Ατίγια (vid)

Ο Νάσερ Αλ Ατίγια πήρε διαφορά που ξεπερνά τα 18 λεπτά στη γενική του ράλι Ντακάρ ενώ ο Σεμπαστιάν Λεμπ ξεπέρασε την εφιαλτική αρχή του στο φετινό αγώνα επικρατώντας στην 4η διαδρομή.

Ο θρύλος του Ντακάρ, ο Στεφάν Πετερανσέλ, ήταν πρώτος στα 282 από τα 425 χιλιόμετρα της ειδικής βρίσκοντας ανώτερη ταχύτητα και ρυθμό από το Audi RS Q e-tron E2 στην αμμώδη επιφάνεια μετά τη δυνατή βροχή που προηγήθηκε, ωστόσο ηττήθηκε από τον Λεμπ στο χώμα και τις πέτρες του τελευταίου κομματιού.

Ο 9 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ράλι πέρασε μπροστά στο 327ο χιλιόμετρο της ημέρας και κράτησε την πρωτιά όντας ταχύτερος για 13 δευτερόλεπτα του Πετερανσέλ φτάνοντας τις 17 κερδισμένες ειδικές στην καριέρα του και την πρώτη του στη φετινή έκδοση του αγώνα.

Ο Λεμπ παραμένει μακριά από την κορυφή της γενικής καθώς είχε 3 κλαταρίσματα και έχασε πάνω από μία ώρα στη 2η διαδρομή με τον Αλ Ατίγια να τερματίζει στην 4η θέση, λίγο πίσω από τον Κάρλος Σάινθ.