Ράλι Καταλονίας: Θριαμβευτής ο Οζιέ, πρωταθλήτρια κατασκευαστών η Toyota!

Σε απόλυτο κυρίαρχο του Ράλι Καταλονίας αναδείχθηκε ο Σεμπαστιάν Οζιέ. Ο Γάλλος οδηγός της Toyota κατέκτησε τη νίκη στον 12ο σταθμό του πρωταθλήματος WRC, πανηγυρίζοντας έτσι και την πρώτη του νίκη σε Ράλι εντός του 2022 και της υβριδικής εποχής.

Αν και η Παρασκευή κύλησε με τον Κάλε Ροβάνπερα να αποδεικνύεται αρκετά δυνατός, ο Οζιέ… ξέφυγε στην πρωτοπορία της κατάταξης το Σάββατο, ενώ την Κυριακή διασφάλισε το προβάδισμά του για να ανεβεί στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Τιερί Νεβίλ, κυρίως χάρη στη σταθερότητα που επέδειξε στις ειδικές διαδρομές του Σαββάτου, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Ροβάνπερα.

Παράλληλα, η Toyota εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο της πρωταθλήτριας στους κατασκευαστές, έναν αγώνα πριν το φινάλε της σεζόν.

Η αυλαία για το πρωτάθλημα του 2022 θα πέσει με το Ράλι Ιαπωνίας, το οποίο θα διεξαχθεί το διάστημα 10-13 Νοεμβρίου.