F3: Νικητής στη Sprint Race ο Μπέρμαν (vid)

Ξαναμπαίνει δυναμικά στην κούρσα του τίτλου ο Βρετανός.

Ο Όλιβερ Μπέρμαν ήταν ο μεγάλος νικητής της Sprint Race στο Σπα του Βελγίου, στον 7ο σταθμό της σεζόν για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula 3. Ο Βρετανός βρέθηκε στην πρωτοπορία μόλις από τον 2ο γύρο και έκτοτε διαχειρίστηκε άψογα το πλεονέκτημά του για να φτάσει στη νίκη, σε έναν αγώνα ο οποίος είχε μεταξύ άλλων και κόκκινη σημαία.

Για τον 17χρονο Μπέρμαν αυτή ήταν η πρώτη νίκη της καριέρας του στη Formula 3, διανύοντας άλλωστε και την παρθενική του σεζόν στη διοργάνωση. Συνολικά ήταν το πέμπτη φετινό του βάθρου και πλέον βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 90 βαθμούς, μόλις 16 λιγότερους από τον πρωτοπόρο Ισάκ Ατζάρ.