Formula E: Εντός έδρας νίκη για τον Ντένις (vid)

Ο Βρετανός πήρε τη νίκη στον πρώτο χρονικά αγώνα του Λονδίνου.

Ο Τζέικ Ντένις της Andretti αναδείχθηκε νικητής στον 13ο αγώνα της σεζόν για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula E που πραγματοποιήθηκε στο Λονδίνο. Ο Βρετανός χρησιμοποιώντας την περυσινή μονάδα ισχύος της BMW εκκίνησε από την πολ ποζίσιον και ήταν εκείνος που κράτησε την πρωτιά έως το τέλος του αγώνα παίρνοντας και τον επιπλέον βαθμό για την επίτευξη του ταχύτερου γύρου.

Στη μάχη για τον τίτλο μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Στόφελ Βαντόρν καθώς ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας πήρε τη δεύτερη θέση με διαφορά δέκα δευτερολέπτων από τον ομόσταβλό του, τον Νικ Ντε Φρις. Ο Ολλανδός, πρωταθλητής το 2021, έκανε την εμφάνισή του στο βάθρο ωστόσο λίγο αργότερα δέχθηκε ποινή πέντε δευτερολέπτων για τον τρόπο που αμύνθηκε απέναντι στον Νικ Κάσιντι, με αποτέλεσμα ο τελευταίος να παίρνει την τρίτη θέση και ο Ντε Φρις να υποχωρεί στην έκτη.