World SBK: Νικητής στο Superpole Race ο Μπαουτίστα (vid)

Ο Ισπανός της Ducati πήρε την πρώτη του νίκη από τον πρώτο αγώνα του Σαν Χουάν το 2019.

Νικητής στον σύντομο αγώνα του διημέρου, τον Superpole Race, στο Αραγκόν για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Superbikes αναδείχθηκε ο Άλβαρο Μπαουτίστα της Ducati που με αυτό το αποτέλεσμα θα εκκινήσει από την καλύτερη θέση στον δεύτερο κυρίως αγώνα του διημέρου. Ο Ισπανός πέρασε αμέσως στην κορυφή και αξιοποίησε την ισχύ της Panigale V4 R μένοντας μπροστά και ανοίγοντας διαφορά που ξεπέρασε το δευτερόλεπτο στην αρχή του τέταρτου γύρου, προτού πάρει την πρώτη του νίκη από την στιγμή που επέστρεψε στην ιταλική ομάδα. Πέρα από την πρώτη του νίκη σε διάστημα δύο ετών και 181 ημερών ήταν και η 17η της καριέρας του στη διοργάνωση.

Πίσω από τον Μπαουτίστα, τρεις αναβάτες έδωσαν μάχη για να εξασφαλίσουν θέση στην πρώτη σειρά εκκίνησης, Τοπράκ Ραζγκατλιόγκλου, Τζόναθαν Ρέι και Μίκαελ Ρούμπεν Ρινάλντι. Ο Ρέι πήρε τη δεύτερη θέση με τον Τούρκο παγκόσμιο πρωταθλητή στην τρίτη θέση ο οποίος επικράτησε για 59 χιλιοστά του δευτερολέπτου του ομόσταβλου του Μπαουτίστα.