Παγκόσμιο (8η Μέρα): Στην 6η θέση του διπλού σκιφ Ανδρών οι Παλαιοπάνος/Καλανδαρίδης

Την 6η θέση κατέκτησαν οι Θανάσης Παλαιοπάνος και Γιάννης Καλανδαρίδης στον τελικό του διπλού σκιφ Ανδρών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κωπηλασίας που διεξάγεται στο Ρατσίτσε της Τσεχίας (18-25/09).

Το ελληνικό νεανικό πλήρωμα με τις πολλές επιτυχίες σε μικρότερες κατηγορίες είχε πρωταρχικό στόχο την είσοδο στον τελικό, πάλεψε για κάτι καλύτερο μέχρι τα μέσα της κούρσας αλλά οι αντίπαλοι ήταν πιο έμπειροι και στο τέλος κατέβασαν ρυθμό και ολοκλήρωσαν με χρόνο 06:32.78 και άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον .

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γαλλία με τους Ουγκό Μπουσερόν και Ματιέ Αντροντιάς που τερμάτισαν σε χρόνο 06:09.34 , το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ισπανοί Αλέις Γκαρσία Πουγιοχάρ και Ροντρίγκο Κόντε Ρομέρο που τερμάτισαν με χρόνο 06:10.52 μετά από μια σκληρή μάχη μέχρι τέλους με τους Αυστραλούς Ντέιβιντ Μπάρτολοτ και Κάλεμπ Αντίλ που τελικά κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 06:11.92.