Παγκόσμιο (7η Μέρα):6η θέση για Κοντού και Αναστασιάδου

Την 6η θέση κατέλαβαν οι Δήμητρα-Ελένη Κοντού και Ευαγγελία Αναστασιάδου στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών Γυναικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κωπηλασίας που διεξάγεται στο Ρατσίτσε της Τσεχίας (18-25/09).

Το ελληνικό πλήρωμα που είχε αρχικό στόχο την είσοδο στον τελικό και τη συγκομιδή εμπειριών ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε χρόνο 07:07.53. Θυμίζουμε πως η Δήμητρα Ελένη Κοντού είναι η μικρότερη σε ηλικία από τις συμμετοχές του τελικού.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Μ.Βρετανία με τις Έμιλι Κρεγκ/Ιμοτζέν Γκραντ που ήταν επικεφαλής από την αρχή της κούρσας, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και τερμάτισαν με χρόνο 06:54.78, το ασημένιο μετάλλιο πήγε στις Αμερικανίδες Μαίρη Ρέκφορντ/ Μισέλ Σέσερ με χρόνο 06:57.92, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στις Άιφε Κέισι και Μάργκαρετ Κρέμεν από την Ιρλανδία με χρόνο 07:00.62.