Παγκόσμιο(5η Μέρα):Προκρίθηκε στον τελικό η Φίτσιου

Η Ζωή Φίτσιου προκρίθηκε στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών Γυναικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κωπηλασίας που διεξάγεται στο Ρατσίτσε της Τσεχίας (18-25/09).

Η δευτεραθλήτρια Ευρώπης το περασμένο καλοκαίρι τερμάτισε στην 2η θέση της 2ης ημιτελικής σειράς με χρόνο 07:47.07 και πήρε την 1 από τις 3 πρώτες θέσεις που οδηγούσαν απευθείας στον τελικό.

Η Φίτσιου τέθηκε από την αρχή επικεφαλής της κούρσας πλάι στην Νεοζηλανδή και μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, Τζάκι Κιντλ η οποία τερμάτισε πρώτη με χρόνο 07:45.29.

Μεγάλη μάχη δόθηκε για την 3η προνομιούχο θέση του τελικού. Μετά τα 1500 μέτρα η Ιταλίδα Στεφανία Μπάντινγκτον ανέβασε ρυθμό, ξέφυγε από τις υπόλοιπες και τερμάτισε με χρόνο 07:49.98.