Παγκόσμιο (1η Μέρα): Προκρίθηκε ο Παπακωνσταντίνου

Την 1η θέση στην 3η προκριματική σειρά του σκιφ ελαφρών βαρών πήρε ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου στη 1η μέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κωπηλασίας Ανδρών-Γυναικών που διεξάγεται στο Ρατσίτσε της Τσεχίας (18-25/09).

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν επιβλητικός και προκρίθηκε στην επόμενη φάση με 06:54.00 αφήνοντας 15 ολόκληρα δευτερόλεπτα πίσω του τον Σιντ Αλί Μπουντίνα με 07:08.54 και τρίτο τον Όσκαρ Σένταλ με 07:14.07.

Ο αγώνας από τον οποίο προκρίνονται οι 4 πρώτοι ήταν τυπική διαδικασία για τον Παπακωνσταντίνου και μια γερή προπόνηση για τους επόμενους αγώνες με στόχο την πρόκριση στον ημιτελικό, έπειτα στον τελικό και την διάκριση.