Ευρωπαϊκό U23: Τρία χρυσά κι ένα ασημένιο για τα ελληνικά κουπιά στο Βέλγιο – Στη 3η θέση του πίνακα των μεταλλίων η Ελλάδα

Η ελληνική παρουσία ήταν έγινε σε μια ακόμη μεγάλη διοργάνωση αισθητή, καθώς η χώρα μας κατέκτησε σε οκτώ τελικούς τέσσερα μετάλλια, τα τρία εξ αυτών χρυσά, το ένα ασημένιο, αλλά και δύο τέταρτες θέσεις, όπου το χάλκινο μετάλλιο χάθηκε στις λεπτομέρειες.

Στυλιανή Νάτσιουλα και Δήμητρα Ελένη Κοντού κέρδισαν τη 1η θέση στο τελικό του διπλού τερματίζοντας σε 7:01.71. Αυτό ήταν το δεύτερο χρυσό για την Νάτσιουλα που αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στην κατηγορία Νεανίδων στο Βαρέζε μαζί με την Σοφία Δαλίδου.

Πρωταθλητής Ευρώπης και με διαφορά ο Πετρος Γκαϊδατζής που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τελικό του σκιφ Ελ βαρών στο Χαζεβίνγκελ με χρόνο 7:12.18 αφήνοντας δεύτερο τον Ιρλανδό Πούρντι με 7:18.16.

Χρυσό μετάλλιο για την Ευαγγελία Φράγκου και την Χριστίνα Μπούρμπου. Οι “χρυσές” παγκόσμιες πρωταθλήτριες στο Βαρέζε στην ίδια κατηγορία, πέρασαν πρώτες τη γραμμή του τερματισμού στο τελικό της δίκωπου με χρόνο 7:36.99.

Δεύτερη θέση και ασημένιο μετάλλιο για την Ευαγγελία Αναστασιάδου στο σκιφ Ελ βαρών με χρόνο 7:59.68. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν ασημένια και στο Ευρωπαϊκό ανδρών γυναικών τον Αύγουστο στο Μόναχο και βέβαια “χρυσή” παγκόσμια πρωταθλήτρια στο αντίστοιχο Παγκόσμιο στο Βαρέζε.

Την 4η θέση στον τελικό της δίκωπου κατέλαβαν τα αδέλφια Μπουκουβάλα Δημήτρης και Ζήσης που τερμάτισαν σε 6:45.15 χάνοντας το χάλκινο μετάλλιο για μόλις 60 εκατοστά από τη βάρκα της Κροατίας.

Την ίδια θέση (4η)  στον μεγάλο τελικό του διπλού σκιφ Ελ βαρών κατέλαβαν και οι Ελένη Βαρελοπούλου-Σωτηρία Άγκου με χρόνο 7:19.22 χάνοντας επίσης για ελάχιστα εκατοστά το χάλκινο μετάλλιο από τη βάρκα της Μ.Βρετανίας που τερμάτισε σε 7:18.59

Την 5η θέση κατέλαβε η τετράκωπος των κοριτσιών στο. Τελικό του Ευρωπαϊκού Κ23 με τις Αργυράκη-Ασβεστά-Παπαϊωάννου Δ.-Παπαϊωάννου Χ. με χρόνο 7:18.07 Το χρυσό κατέκτησε η Ρουμανία με 6:54.19

Την 6η θέση στον τελικό του διπλού κατέλαβαν οι Παύλος Φαΐτας-Στρατός Τριανταφύλλου που τερμάτισαν σε 6:38.64. Το χρυσό κατέκτησε η βάρκα του Βελγίου με 6:19.63

Στον μικρό τελικό του σκιφ αγοριών ο Δημήτρης Παπάζογλου τερμάτισε 5ος με χρόνο 7:28.28 και κατετάγη 11ος στη γενική.