Ευρωπαϊκό U23: Στην 6η θέση Φαΐτας και Τριανταφύλλου στο διπλό σκιφ

Παύλος Φαΐτας και Στράτος Τριανταφύλλου ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κωπηλασίας U23 που διεξάγεται αυτές τις ημέρες (3-4/9) στο Χαζεβίνγκελ του Βελγίου, όπου συμμετέχουν συνολικά 400 αθλητές και αθλήτριες από 30 χώρες.

Το ελληνικό δίδυμο πέρασε στον τελικό μέσω των ρεπεσάζ, όπου είχε κατακτήσει τη 2η θέση, μπαίνοντας μέσα στα 6 καλύτερα πληρώματα του διπλού σκιφ της Ευρώπης.

Η ελληνική βάρκα βρέθηκε στην 5η θέση στο πρώτο 500άρι, όμως από εκεί και πέρα έχασε έδαφος τερματίζοντας στην 6η θέση με χρόνο 6:38.64.

Πρωταθλητές Ευρώπης αναδείχθηκαν οι Βέλγοι φαν Ντε Μπούσε και Αντρίς με 6:19.63, ενώ στη 2η θέση πλασαρίστηκαν οι Γερμανοί Γκάμπερς και Στράχε με 6:22.74. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στους Μολδαβούς Μπούλατ και Κορσούνοφ που τερμάτισαν σε χρόνο 6:23.74