Ευρωπαϊκό Α/Γ: Θρίαμβος για τα ελληνικά κουπιά στο Μόναχο, ιστορική επίδοση μετά από 11 χρόνια

Έπειτα από ένα χρόνο «ανομβρίας», η «Γαλανόλευκη» επέστρεψε στα μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών, καταρρίπτοντας ιστορικά ρεκόρ.

Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών στο Μόναχο, η Ελλάδα κατάφερε να κατακτήσει 4 μετάλλια, εκ των οποίων ένα 1 και 3 ασημένια. Με αυτήν την επίδοση κατέλαβε την 5η θέση στο γενικό σύνολο, ανάμεσα σε 33 χώρες που συμμετείχαν στη διοργάνωση.

Έτσι, η Ελλάδα αριθμεί 34 μετάλλια στα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Α/Γ, φτάνοντας τα 21 χρυσά, 10 ασημένια και 3 χάλκινα. Η φετινή συγκομιδή μεταλλίων, είναι η καλύτερη από το 2011 και έπειτα, όταν τα «ελληνικά κουπιά», είχαν κατακτήσει στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας 4 μετάλλια, εκ των οποίων 3 χρυσά και 1 ασημένιο.

Αξίζει να σημειωθεί πως και τα 4 μετάλλια προήλθαν από αθλητές που ανέβηκαν για πρώτη φορά στο βάθρο στην συγκεκριμένη διοργάνωση.

Αντώνης Παπακωνσταντίνου

Ο Εθνικός ύμνος ακούστηκε στο ολυμπιακό κωπηλατοδρόμιο του Μονάχου στον πρώτο τελικό της τελευταίας ημέρας προς τιμήν του Αντώνη Παπακωνσταντίνου. Ο 23χρονος πρωταθλητής Ευρώπης πέρυσι στο Κ23 τερμάτισε πρώτος στον τελικό του σκιφ ελ βαρών με 7:24.21 αν και ξεκίνησε 3ος τον αγώνα αφήνοντας 2ο τον Ιταλό Σοάρες (7:24.21) και 3ο τον Ελβετό Στρούζινα (7:31.23) .

Ζωή Φίτσιου

Η Ζωή Φίτσιου σε μια τρομερή κούρσα, κέρδισε το ασημένιο μετάλιο στον τελικό του σκιφ Ελ. Βαρών με χρόνο 8.09.21. Η κωπηλάτρια από τη Θεσσαλονίκη κατάφερε να βρεθεί ακόμη και στην 4η θέση στα 1000μ, αλλά ανεβάζοντας την απόδοση της, πήρε το ασημένιο μετάλλιο. Στη συγκεκριμένη κούρσα, το χρυσό μετάλλιο το κέρδισε η Ρουμάνα Κοζμιούκ με 8.04.41 και το χάλκινο η Βέλντουις από την Ολλανδία με 8.10.20.

Ευαγγελία Αναστασιάδου

Με ένα φοβερό δεύτερο χιλιάρι, η Ευαγγελία Αναστασιάδου πήρε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό σκιφ γυναικών με 8.08.20. Αξίζει να αναφερθεί πως ήταν το πρώτο της μετάλλιο στη μεγάλη κατηγορία, ξεπερνώντας και την σπουδαία Μανγκνταλένα Λόμπινγκ ( Παγκόσμια Πρωταθλήτιρα U23, Πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2016, «Χάλκινη» στους Ολυμπιακούς του 2020) η οποία αρκέστηκε στην 4η θέση (8.08.20). Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ολλανδέζα Φλορίν (8.01.43), ενώ το χάλκινο μετάλλιο το κέρδισε στο νήμα η Γερμανίδα Φόστερ με 8.09.86. Αυτό ήταν το δεύτερο βάθρο για την Αναστασιάδου, καθώς δύο εβδομάδες νωρίτερα, αναδείχτηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στην κατηγορία Κ23 στο Βαρέζε.

Στέφανος Ντούσκος

Σε μια μεγάλη κούρσα γεμάτη σασπένς, ο Στέφανος Ντούσκος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ, περνώντας τη γραμμή το τερματισμού σχεδόν ταυτόχρονα με τον Ολλανδό Τβελάρ, που πήρε το χρυσό μετάλλιο με 7.14.72, ενώ ο Έλληνας Ολυμπιονίκης έκανε χρόνο 7.15.01. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Βούλγαρος Βασίλεφ με 7.16.37.

Στο διπλό σκιφ των ανδρών, το δίδυμο Καλανδαρίτης – Παλαιοπάνος κατέκτησαν την 5η θέση με 6.54.39. Την πρώτη θέση πήραν τα αδέλφια Σίνκοβιτς από την Κροατία με 6.35.93, φτάνοντας τα 36 χρυσά μετάλλια στην καριέρα τους σε μεγάλες διοργανώσεις.

Στον τελικό του δικώπου γυναικών, οι Μπούρμπου – Φράγκου κατέκτησε την 6η θέση, παλεύοντας ουσιαστικά με μεγαλύτερες ηλικιακά αθλήτριες.

Στη γενική κατάταξη η Ελλάδα κατέκτησε την 5η θέση, ενώ 1ο ήταν το Ηνωμένο Βασίλειο (10 – 6 χρυσά, 3 αργυρά, 1 χάλκινο), 2η η Ρουμανία ( 8 – 5 χρυσά, 3 χάλκινα), 3η η Ιταλία (9 – 4 χρυσά, 2 αργυρά, 3 χάλκινα) και 4η η Ολλανδία (9 – 2 χρυσά, 4 αργυρά, 3 χάλκινα).