Ευρωπαϊκό Α/Γ: Ασημένιο μετάλλιο για Ντούσκο σε τελικό θρίλερ!

Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, χάνοντας το χρυσό στα τελευταία μέτρα στον τελικό του σκιφ.

Ο τελευταίος τελικός του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που πραγματοποιήθηκε στο Μόναχο (11-14/8) ήταν και ο πιο συναρπαστικός των τελευταίων ετών, με τον Στέφανο Ντούσκο να βρίσκεται ανάμεσα στους πρωταγωνιστές κατακτώντας στο τέλος το ασημένιο μετάλλιο.

Η κούρσα του τελικού ξεκίνησε με τον Ντούσκο να έχει την καλύτερη εκκίνηση περνώντας στην 1η θέση μετά το πρώτο 1000άρι έχοντας πίσω του τον Γερμανό και παγκόσμιο πρωταθλητή του 2019, Όλιβερ Ζίντλερ.

Στο τρίτο 500άρι ο Γερμανός πέρασε μπροστά από τη βάρκα του Ντούσκου, την ίδια ώρα που έκανε επίθεση και ο Ολλανδός Μέλβιν Τβέλαρ που βρίσκονταν στην 3η θέση. Το τελευταίο κομμάτι του τελικού ήταν δραματικό.

Τβέλαρ και Ντούσκος σε μια μοναδική μονομαχία να προσπαθούν για το χρυσό μετάλλιο με τον Ολλανδό να βγαίνει νικητής με διαφορά 0.29 τερματίζοντας στην 1η θέση με χρόνο 7:14.72 και τον Ντούσκο να ακολουθεί με 7:15.01!

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε τελικό στον Βούλγαρο Κρίστιαν Βασίλεφ με χρόνο 7:16.37, ενώ εκτός μετάλλιων έμεινε ο Ζίντλερ που τερμάτισε 4ος με 7:19.67.