Παγκόσμιο Formula Kite (6η ημέρα): 50ος ο Μαραμενίδης, στην 88η θέση ο Λιβάς (vid)

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ολυμπιακού κάιτ-σέρφινγκ ολοκληρώθηκε στο Κάλιαρι της Ιταλίας με τους αγώνες μεταλλίων.

Στην κορυφή της πρώτης τετράδας ο Τόνι Βόντισεκ από την Σλοβενία και η Ντάνιέλα Μόροζ από τις Ηνωμένες Πολιτείες ξεκαθάρισαν τα πάντα στη μάχη για το χρυσό μετάλλιο σε άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα από τον πρώτο αγώνα της ημέρας έχοντας επικρατήσει και στους προηγούμενους γύρους.

Ο Μαξιμίλιαν Μάντερ από την Σιγκαπούρη και ο Αξέλ Μαζελά από τη Γαλλία πήραν το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Από ελληνικής πλευράς ο Κάμερον Αλέξανδρος Μαραμενίδης κατέλαβε την 25η θέση στον αργυρό στόλο (50η θέση γενικής) και ο Βασίλης Λιβάς πήρε την 33η θέση στον χάλκινο (88η θέση γενικής).

Στις γυναίκες, η Ντανιέλα Μόροζ αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια για έκτη φορά στην καριέρα της αφήνοντας στη δεύτερη θέση του βάθρου τη Λοριάν Νολό από τη Γαλλία ενώ την πρώτη τριάδα ολοκλήρωσε η Έλι Άλντριζ από τη Μεγάλη Βρετανία.