Kite Foil World Series: Θρίαμβος για τον Ταράντιν στην Γκιτσέρια!

Ο εκπρόσωπος της Κύπρου ήταν ο μεγάλος νικητής στον 2ο σταθμό της σεζόν.

Ο Ντένις Ταράντιν ήταν αυτός που έστρεψε όλα τα φώτα πάνω του στην Γκιτσέρα της Ιταλίας και τον 2ο σταθμό της σεζόν στα Kite Foil World Series. Ο γεννημένος στη Μόσχα αλλά αγωνιζόμενος υπό κυπριακή σημαία kiteboarder ήταν ο μεγάλος νικητής του δεύτερου αγώνα της χρονιάς και μάλιστα με μία άκρως επιβλητική εμφάνιση.

Ο Ταράντιν συγκεντρώνοντας τα καλύτερα αποτελέσματα από όλους στις προκριματικές σειρές, μπήκε στον μεγάλο τελικό θέλοντας τη νίκη μονάχα σε μία κούρσα για να εξασφαλίσει το τρόπαιο. Αυτό το πέτυχε νικώντας στο… φώτο φίνις τον Σλοβένο Τόνι Βόντισεκ, στην πρώτη κούρσα του τελικού, κάνοντας έτσι δικό το τον τίτλο. Σημειώνεται μάλιστα πως ο Ταράντι είχε στεφθεί και το 2021 πρωταθλητής στην Γκιτσέρα. Ο Βόντισεκ ολοκλήρωσε τη διοργάνωση στη δεύτερη θέση, ενώ τρίτο στην κατάταξη ήταν ο Ιταλός Λορέντσο Μποσκέτι.

Επόμενος σταθμός των World Series θα είναι η Γκραν Κανάρια της Ισπανίας, την εβδομάδα 30 Νοεμβρίου έως 4 Δεκεμβρίου.