Παγκόσμιο Χάγης 2023: Τίτλος για Έρντι και Γουίρν (vids)

Η Μαρία Έρντι από την Ουγγαρία και ο Ματ Γουίρν από την Αυστραλία είναι οι παγκόσμιοι πρωταθλητές σε ILCA 6 και ILCA 7 αντίστοιχα.

Η τελευταία ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος ιστιοπλοϊας στη Χάγη της Ολλανδίας είχε ανατροπές στην κατηγορία ILCA 6 με την Έρντι να ανατρέπει τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από την Ελβετίδα Μοντ Ζαγιέ και να παίρνει τον τίτλο ενώ η Ζαγιέ πήρε το αργυρό μετάλλιο για δεύτερη σερί χρονιά. Η πρωταθλήτρια της περασμένης χρονιάς, η Αν-Μαρί Ρίντομ από τη Δανία φέτος έπρεπε να αρκεστεί στο χάλκινο μετάλλιο.

Στην ILCA 7 ο τίτλος πήγε με εμφατικό τρόπο στον Ματ Γουίρν καθώς ο Αυστραλός είχε διαφορά 20 βαθμών μπαίνοντας στον τελευταίο αγώνα και αποδείχθηκε αλάνθαστος καθώς η 6η θέση ήταν αρκετή για τον τίτλο. Ο Βρετανός Μάικ Μπένετ επικράτησε στη μάχη για το αργυρό μετάλλιο του Νεοζηλανδού Τζορτζ Γκότρι.