Ευρωπαϊκό U21 ILCA 6 & 7: Διπλή ιταλική επιτυχία, στη 13η θέση ο Γαρμπής, 19η η Πορτόλου (vid)

Με μία κούρσα στο πρόγραμμα της τελευταίας ημέρας ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21 ILCA 6 & 7.

Στο Στάβανγκερ της Νορβηγίας η Ιταλίδα Έμα Ματίγι πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία ILCA 6 μπροστά από τις συμπατριώτισσές της, τις Μαρία Αρσένι και Σάρα Σαβέλι, που πήραν το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Από ελληνικής πλευράς η Βαρβάρα Πορτόλου πήρε την 19η θέση.

Η επιτυχία για την Ιταλία συνεχίστηκε στην κατηγορία ILCA 7 με τον Ατίλιο Μπόριο να παίρνει τον τίτλο ενώ δεύτερος ήταν ο Αυστραλός Στέφαν Έλιοτ. Η Ιταλία πανηγύρισε και την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου με τον Πιέτρο Τζιακομόνι. Από ελληνικής πλευράς ο Λάμπρος-Νικόλαος Γαρμπής κατέλαβε την 13η θέση.