Παγκόσμιο ILCA 6 youth & ανδρών: Χάλκινο η Μπουγατιώτη – 4oς ο Κυφίδης

Το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ILCA 6 Youth Women που ολοκληρώθηκε στη Ντιζόν της Πολωνίας κατέκτησε η Τατιανή Μπουγιατιώτη στην κατηγορία  U17, σημειώνοντας μια μεγάλη επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοΐα, τον όμιλο και την ίδια.

Η νεαρή ιστιοπλόος του Ν.Α.Ο. Μάτι στις 12 ιστιοδρομίες που έγιναν τερμάτισε 30, 21, 25, 13, 31 (την αφαίρεσε ως τη χειρότερη), 21, 17, 19, 1, 21, 9, 11 και ως εκ τούτου στη γενική βαθμολογία των 95 σκαφών στα Youth Women ήταν 22η. Ειδικά όμως στην ηλικιακή κατηγορία U17 κατέλαβε την 3η θέση με 188 βαθμούς πίσω από την Α. Σαποβάλονα (Ουκρανία) και την Α. Ράιτ (Ιρλανδία).

Και η Μαρία Χριστίνα Μένη του Ν.Α.Ο. Βούλας δεν πέρασε απαρατήρητη στο παγκόσμιο καθώς τερμάτισε στην 13η θέση της γενικής κατάταξης με 153 βαθμούς, ενώ η Αργυρώ Κουράβελου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης πήρε την 25η θέση με 194 βαθμούς.

Εξαιρετικός στα Youth men στην κατηγορία U17 ήταν ο Αλέξανδρος Κυφίδης του Ν.Ο. Βουλιαγμένης ο οποίος από την αρχή του αγώνα ήταν πολύ δυνατός και κατέκτησε την 4η θέση με 177 βαθμούς, ενώ στη γενική ήταν 20ος σε σύνολο 250 σκαφών.

Ο Στέφανος Τσάκος του Ν.Ο.Π. Φαλήρου μετά από 12 κούρσες κατέλαβε την 11η θέση με 133 βαθμούς μεταξύ 250 ιστιοπλόων, ενώ ο Μάριος Σταθάς του ίδιου ομίλου τερμάτισε 19ος με 174 βαθμούς.