Ευρωπαϊκό ILCA 6&7: Χρυσό ο Κυφίδης στα ILCA 6 στις… καθυστερήσεις- Χάλκινος ο Κοντίδης (pics)

Το ασημένιο μετάλλιο έγινε χρυσό μια ώρα πριν την απονομή! Η αρχική ισοβαθμία του Θάνου Κυφίδη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και Open Trophy ILCA 6&7 στην Ανδόρα, με τον Ιταλό Τσεζανε, του χάριζε το ασημένιο μετάλλιο με παράπονο λόγω μιας περίεργης απόφασης των διοργανωτών. Μισή ώρα πριν την απονομή όμως ενημερώθηκε ο προπονητής του Βαγγέλης Χειμώνας ότι λόγω ακύρωσης ενός ιρλανδού ιστιοπλόου ο Θάνος περνά πρώτος και κατακτά το χρυσό, με έναν βαθμό διαφορά από τον δεύτερο. “Ήρθαμε για το ασημένιο και στην απονομή μάθαμε ότι ο Θάνος παίρνει το χρυσό” είπε λίγα λεπτά την απονομή ο προπονητής του Κυφίδη.

Ο ιστιοπλόος του ΝΟΒ ήταν καθόλη σχεδόν την διάρκεια των αγώνων στην πρώτη θέση της γενικής τόσο στα U21 όσο και στο όπεν, δίνοντας μάχες μέσα στο νερό με τον οικοδεσπότη, Ιταλό Τσεζάνα (τελικά 2ος) αλλά και τον Ιρλανδό Ράιτ που κατέκτησε το χάλκινο.

O προπονητής του νεαρού ιστιοπλόου Βαγγέλης Χειμώνας μίλησε πριν την αλλαγή σχεδίων των κριτών για το παράδοξο της μη τέλεσης της τελευταίας κούρσας: «Το θέμα είναι ότι δεν τρέξαμε την τελευταία κούρσα, ενώ είχε αέρα και περιμέναμε να δοθεί έναρξη. Ισοβαθμούσαμε μάλιστα με τον Ιταλό και θα γινόταν μία πολύ ωραία κούρσα, ήταν προγραμματισμένες 3 κούρσες αλλά τελικά έγιναν 2, γιατί 40 λεπτά πριν την λήξη του ορίου οι Ιταλοί είπαν ότι δεν θα γίνει η κούρσα τελικά».

Ο έμπειρος προπονητής και παλιός πρωταθλητής των Λέιζερ, είναι πολύ ευχαριστημένος από την εμφάνιση του αθλητή του: «Ο Θάνος έτρεξε πάρα πολύ καλά και ήταν σε όλη διάρκεια του αγώνα στην πρώτη – δεύτερη θέση της γενικής. Ισοβάθμησε με έναν αθλητή που είναι πολύ δυνατός, μην ξεχνάμεπως ο Ιταλός είναι έχει πάρει τα τελευταία δύο παγκόσμια. Έκανε ένα πολύ καλό πρωτάθλημα και μας μένει μόνο μια πικρή γεύση στο τέλος γιατί μπορούσε να διεκδικήσει το χρυσό.

Πλέον, τον τελευταίο χρόνο ο Θάνος τρέχει στην ολυμπιακή κατηγορία ILCA 7 κάτι που τον βοηθάει να βελτιώνεται στην κατηγορία ILCA 6. Ο Θάνος είναι χαρούμενος για το μετάλλιο, αλλά έχει και μια μικρή απογοήτευση γιατί θα μπορούσε να είαι το 2ο χρυσό ευρωπαϊκό στην καριέρα του, αφού έχει ένα χρυσό μετάλλιο στα ILCA 4 και αυτό είναι το 2ο ευρωπαϊκό του μετάλλιο. Επόμενος στόχος είναι το Πανελλήνιο το Πάσχα και το Ευρωπαϊκό και Παγκόσμιο στην Πολωνία».

Στην ίδια κλάση έτρεχαν επίσης οι Κύπριοι Γεώργιος Γιασεμίδης που τερμάτισε 18ός, ο Αιμίλιος Μαξ Μποέρος 22ος και 55ος ο Ιωάννης Στανίσιτς.

ILCA 6 ανδρών :
2.Ματία Τσεζάνα (U21 Ιταλία) 24β.π. (6,(59),4,4,2,6,2,(7),2,2,1)
1.Θάνος Κυφίδης (U21) 24β.π. (3,1,(17),3,(8),5,4,4,3,3,3)
3.Ρόκο Ράιτ (U21 Ιρλανδία) 21β.π. (4,6,3,1,6,1,(8),9,(12),11,2)
….
16.Λάμπρος Νικόλαος Γαρμπής (U21) 155β.π. ((38),(52),14,14,26,29,12,26,4,15)
20.Παναγιώτης Βέκκος (U21) 156β.π. (30,20,30,10,10,10,24,(72),17,(35),33)
41.Αντώνης Κόντης 300β.π. (37,24,36,24,36,34,12,(53),50,38,(61))

Χάλκινο ο Παύλος Κοντίδης

Ο Κύπριος ολυμπιονίκης της κλάσης ILCA 7 κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό το χάλκινο μετάλλιο, προσθέτοντας μια ακόμη μεγάλη στιγμή στην καριέρα του. «Χαμηλή πτήση» για τα ελληνικά ILCA 7. Ο Αντώνης Μπουγιούρης τερμάτισε τελικά στην 46η θέση στον χρυσό στολίσκο με 228β.π. και ο Γιώργος Παπαδάκος με έναν βαθμό περισσότερο στην 47η θέση. Στον ασημένιο στολίσκο ο Δημήτρης Παπαδημητρίοιυ είναι 5ος με 136 β.π., ο Παναγιώτης Σπανός 42ος με 269β.π. και ο Αλέξανδρος Ιωαννίδης 56ος με 365β.π. Στον χάλκινο  στολίσκο ο Λουκιανός Ζάμιτ κατέλαβε την 11η με 167β.π.