Παραμένει πρώτος ο Βομβύλας στην Hong Kong Race Week

Ο Μανώλης Βομβύλας παραμένει πρώτος στην γενική κατάταξη των όπτιμιστ στην Hong Kong Race Week , μετά και τις 2 σημερινές κούρσες. Ο ιστιοπλόος του ΑΝΟ Γλυφάδας είχε μια πρωτιά και μια κακή κούρσα στην οποία τερμάτισε στην 35η θέση. Έτσι, μετά από 5 κούρσες έχει 4β.π. «πετώντας» την χειρότερη και είναι πρώτος με διαφορά 19β.π. από τον 2ο Πουένγκπραντιτ (Ταϋλάνδη) και 25β.π. από τον 3ο Χουάνγκ (Κίνα). Τον αθλητή συνοδεύει ο προπονητής του Νικήτας Κεχαγιόγλου, ο οποίος μίλησε νωρίτερα για τον αγώνα. Οι συνθήκες στο Χονγκ Κονγκ ήταν άριστες και σήμερα, 2η μέρα των αγώνων.

Έσωσαν δελφίνι μπλεγμένο στα δίχτυα

Για ένα δελφίνι ήταν μια δύσκολη μέρα σήμερα, αλλά τελικά ήταν τυχερό. Οι διοργανωτές το εντόπισαν στον θαλάσσιο στίβο ανοιχτά του Πο Τόι μπλεγμένο σε δίχτυα ψαρέματος με αποτέλεσμα να κινδυνεύει. Ευτυχώς έσπευσαν τα φουσκωτά και το απελευθέρωσαν.