Ανασκόπηση Ιστιοπλοΐας Ανοικτής Θάλασσας 2022

Η χρονιά όλη έχει πλήθος αγώνων και συγκινήσεων αλλά θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τρεις σημαντικές στιγμές μέσα στο 2022, με πρώτο το Ράλλυ Αιγαίου. Το τρόπαιο κατέκτησε το σκάφος «PEGA» της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων, που ισοβάθμησε στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης με το «Velos» των Ολυμπιονικών Τάκη Μάντη – Παύλου Καγιαλή, ενώ στην Τρίτη θέση βρέθηκε το Optimum S – Samos Steamship, των Βαγγέλη Νικολόπουλου και Περικλή Λιβά. Να θυμίσουμα αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ANAX νικητής στο Πανελλήνιο Κύπελλο 2022

Στο Πανελλήνιο Κύπελλο Ανοικτής Θάλασσας του 2022, με διοργανωτή τον Ναυτικό Αθλητικό Σύνδεσμο στον Πειραιά και με απαιτητικές καιρικές συνθήκες και υψηλό το επίπεδο σκαφών και πληρωμάτων νικητής αναδείχθηκε το σκάφος Anax με κυβερνήτη τον Νίκο Αναγνώστου. Στην 2η θέση βρέθηκε το σκάφος BAXIMUS με κυβερνήτη τον Θανάση Μπαξεβάνη και στην Τρίτη θέση το σκάφος Allegoria με κυβερνήτη τον Ιωάννη Αργυράκη.

Νίκη σε άλλη κατηγορία και για το σκάφος EX OFFICIO με τον Γιώργο Πετρόχειλο και μάλιστα με διαφορά οκτώ βαθμών από τον δεύτερο, ARISTOFANI με κυβερνήτη τον έμπειρο Σίμο Καμπουρίδη, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε το CODE ZERO με κυβερνήτη τον Μιχάλη Μπελέγρη.

Το Aristofani κέρδισε 2 από τις 3 κατηγορίες στο Πανελλήνιο Κύπελλο Ιστιοπλοΐας Ανοικτής Θαλάσσης Double Handed που διοργανώθηκε για τρίτη συνεχή χρονιά από το Ναυτικό Όμιλο ΣΕΑΝΑΤΚ. Να θυμίσουμε τα αποτελέσματα: