Ευρωπαϊκό ILCA 6 & 7: Μπος και Μπαρβίνσκα οι πρωτοπόροι την 1η ημέρα (vid)

Στα γαλλικά νερά της Ιέρ άρχισε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ILCA 6 & 7 με δυτικούς ανέμους από 10 έως 14 κόμβους, με το πρόγραμμα να βλέπει 2 κούρσες στην κάθε κατηγορία.

Ο Ολλανδός Ντούκο Μπος πήρε το προβάδισμα με μία πρώτη και μία δεύτερη θέση ενώ ο Βρετανός Μάικλ Μπέκετ με μία τρίτη και μία δεύτερη θέση και ο Κύπριος Παύλος Κοντίδης με μία δεύτερη και μία τρίτη ακολουθούν από τη δεύτερη θέση. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής, ο Γάλλος Ζαν-Μπατίστ Μπερνάζ πήρε τη νίκη στον πρώτο αγώνα ωστόσο στον δεύτερο κατέλαβε τη δέκατη θέση και είναι έβδομος.

Στην ILCA 6 η Άγκατα Μπαρβίνσκα από την Πολωνία είναι η πρωτοπόρος με μία πρώτη και μία τρίτη θέση ενώ η Ιταλίδα Κιάρα Μπενίνι και η Γαλλίδα Περνέλ Μισόν ακολουθούν από τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα σε απόσταση 5 πόντων. Ένα βαθμό πιο πίσω είναι ένα από τα φαβορί, η Μοντ Ζαγιέ από την Ελβετία.

Στην ίδια διοργάνωση υπάρχει και η κατηγορία ILCA 6 των ανδρών, εκεί όπου στην 1η θέση βρίσκεται ο Ιρλανδός Ρόκο Ράιτ με μία πρώτη και μία τρίτη θέση.