52 Super Series: Νικητής το Quantum Racing (vid)

Το Quantum Racing έγραψε ιστορία κατακτώντας το 5ο του τρόπαιο στο 52 SUPER SERIES στην επέτειο της σειράς grand prix της κατηγορίας, ακριβώς στο ίδιο υδάτινο στίβο της Βαρκελώνης όπου ξεκίνησε 10 χρόνια νωρίτερα η διοργάνωση.

Η τελική ημέρα δεν ήταν όπως ονειρευόταν τα πληρώματα και κυρίως το 2ο τελικά Phoenix, αφού η άπνοια δεν επέτρεψε να γίνουν αγώνες και το πλήρωμα του Νταγ ΝτεΒός εξασφάλισε την νίκη στην Βαρκελώνη, την 4η από τους 5 αγώνες της σεζόν μόλις σε 5 κούρσες. Εξασφάλισε την πρωτιά στην γενική κατάταξη και τον τίτλο του 2022, γιορτάζοντας 10 χρόνια από την 1η του συμμετοχή τον Μάιο του 2012 όταν ήταν ένα από τα 4 πληρώματα που ξεκίνησαν το 52 SUPER SERIES το κορυφαίο grand prix της κλάσης.

Μεγάλη η απογοήτευση για το Phoenix της Τίνα Πλάτνερ που κατάφερε στην πρώτη της συμμετοχή στο Series μετά τον Φεβρουάριο του 2020 να φτάσει μια ανάσα μακριά από τον τίτλο μιας και την προτελευταία μέρα των αγώνων στην Βαρκελώνη είχε μόλις 3 β.π. διαφορά από τους πρωτοπόρους. Μια κακή εκκίνηση στην 5η κούρα και η άπνοια, όμως, «γκρέμισαν» κάθε ελπίδα. Έτσι, μετά και την κατάταξη της Βαρκελώνης πίσω από το Αμερικάνικο σκάφος, πλασαρίστηκαν το γερμανικό Platoon και το τούρκικο Provezza. Στην τελική κατάταξη 2η θέση πήρε το Νοτιοφαρικανικό Phoenix και τρίτο το Platoon. Εκτός συναγωνισμού μετείχε το Γαλλικό Paprec.

Κατάταξη 52 SUPER SERIES Barcelona (μετά από 5 κούρσες)
1. QUANTUM RACING (ΗΠΑ) 1+4+4+6+1 = 16 β.π.|
2. PLATOON (Γερμανία) 4+2+5+1+6 = 18 β.π.
3.PROVEZZA (Τουρκία) 3+1+7+5+3 = 19 β.π.
4.ALEGRE (Βρετανία) 2+5+2+3+7 = 19 β.π
5.PHOENIX (Ν.Αφρική) 7+3+1+2+10 = 23 β.π.
6.SLED (ΗΠΑ) 5+6+6+4+5 = 26 β.π.
7.INTERLODGE (ΗΠΑ) 6+7+8+9+2 = 32 β.π.
8.VAYU (Ταϊλάνδη) 8+10+3+8+9 = 38 β.π.
9.GLADIATOR (GBR), Tony Langley, 9+9+9+7+4 = 38 β.π.
10.PAPREC (FRA), Jean-Luc Petithuguenin, 10+8+10+10+8 = 46 β.π

52 Super Series: Η χειρότερη εκκίνηση για το Phoenix, «δώρο» για το Quantum (vid)