Παγκόσμιο J/70: Άπνοια στο Μονακό

Μόνο η… αφρόκρεμα της κλάσης μετέχει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα J/70, μία κατηγορία που σχεδιάστηκε και δημιουργήθηκε από τον Άλαν Τζόνστον το 2012. Άλλωστε, το παγκόσμιο φιλοξείται για πρώτη φορά στο πριγκιπάτο του Μονακό και απετέλεσε κίνητρο για τα πληρώματα 90 ομάδων από 23 χώρες.

Πέρασαν, λοιπόν, από προκριματικά και από χίλια κύματα οι παγκόσμιοι πρωταθλητές της κατηγορίας όπως ο Λούις Μπουγκάλο, ο Μάρσαλ Κινγκ, ο Ίαν Γουίλσον, ο Πίτερ Ντάνκαν και ο Πολ Γουόρντ για να αγωνιστούν στο Μονακό, αλλά… ο άνεμος δεν τους έκανε το χατίρι. Άπνοια επικράτησε στα ανοικτά του πριγκιπάτου και οι θεατές έμειναν να απολαμβάνουν την σαμπάνια στον ήλιο, χωρίς να δράση στην θάλασσα.

Την δοκιμαστική κούρσα της Δευτέρας κέρδισε το G-Spot του Τζιαντζάκομο Σερένα Ντι Λαπίτζιο ενώ ο αντιπρόεδρος του διοργανωτή κλαμπ του Μονακό Πιέρ Καζιράγκι… της γνωστής οικογενείας, τερμάτισε στην 4η θέση.