Παγκόσμιο ILCA 6, 2η μέρα: Στη 48η θέση της γενικής η Καραχάλιου – Προηγούνται η Ζαγιέτ και ο Μπάρναντ (vid)

Μετά από αρκετή ώρα αναμονής στον κόλπο του Γκάλβεστον, στο Τέξας των Ηνωμένων Πολιτειών, για τη δεύτερη ημέρα δράσης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας ILCA 6 ο άνεμος ήταν αρκετός για τη διεξαγωγή μόλις ενός αγώνα.

Στις γυναίκες η Μοντ Ζαγιέτ ήταν η νικήτρια, ένα αποτελέσμα που την ανέβασε στην τρίτη θέση  της γενικής κατάταξης μαζί με την Σάρα Ντάγκλας από τον Καναδά. Ισοβαθμία στην κορυφή με την κάτοχο δύο Ολυμπιακών μεταλλίων, την Μάριτ Μπομάιστερ από την Ολλανδία και την Σίλβια Ζενάρο από την Ιταλία.

Η ελληνικής καταγωγής Αμερικανίδα Κριστίνα Σακελάρις είναι στην 11η θέση, η Μαριλένα Μακρή από την Κύπρο βρίσκεται στην 25η θέση γενικής και η Βασιλεία Καραχάλιου που αγωνίζεται με την σημαία της Πορτογαλίας κατέχει την 48η θέση.

Στους άνδρες, ο Αμερικανός Πίτερ Μπάρναρντ ήταν ο νικητής του μοναδικού αγώνα της ημέρας διατηρώντας την πρώτη θέση γενικής με διαφορά έξι βαθμών από τους δύο συμπατριώτες του, Νίκολας Μίλερ και Γουίλιαμ Μπέικερ.