Defi Azimut: Νικητής ο Σαρλί Νταλάν με το Apivia

Ο αγώνας αντοχής του Defi Azimut ολοκληρώθηκε στα νερά της Λοριάν, στη Γαλλία, με τον Σαρλί Νταλάν να παίρνει τη νίκη με το Apivia, σχεδόν μπροστά από τον επίσης Γάλλο Τομά Ρουγιάν με το LinkedOut. Ο 48ος ατομικός αγώνας, η μία και μοναδική ευκαιρία προετοιμασίας για το Route du Rhum, είδε νικητή στις 7:37 τοπική ώρα τον Σαρλί Νταλάν ο οποίος τερμάτισε 48 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα μπροστά από τον πλησιέστερο αντίπαλό του, τον Ρουγιάν, μετά από 550 μίλια και χρόνο μίας ημέρας 16 ωρών 40 λεπτών και 22 δευτερολέπτων με μέση ταχύτητα 12,47 κόμβων. Δέκα λεπτά μετά τον Ρουγιάν τερμάτισε ο Ζερεμί Μπεγιού με το Charal ολοκληρώνοντας την τριάδα του βάθρου.